Trästolpe 60 mm diameter

Trästolpe 60 mm NTR-A för stängsel & elstängsel

Hos LG Produkter AB hittar du tryckimpregnerade trästolpar med 60 mm diameter från Fyrås Trä för stängsel, elstängsel, nätstängsel och hagar. Dessa stängselstolpar finns i flera längder för olika stängselkonstruktioner.

Sortimentet omfattar längderna 1300, 1500, 1750 och 2000 mm. Stolparna tillverkas av senvuxen norrländsk fura, cylindersvarvas till jämn diameter, spetsas för förankring i marken och tryckimpregneras enligt NTR-A.

60 mm är en av de smalare dimensionerna i sortimentet av Fyrås trästolpar. Välj längd och dimension efter stängseltyp, terräng, markförhållanden och belastning. Vid hörn, ändpunkter och grindöppningar behövs ofta grövre stängselstolpar.

Trästolparna säljs i hela buntar om 126 stolpar och skickas direkt från leverantören.

20 Års Rötskyddsgaranti

Fyrås Trä, som tillverkar dessa impregnerade trästolpar, lämnar en 20-årig rötskyddsgaranti för konsumenter* (PDF Rötskyddsgaranti)
Detta ger dig som kund trygghet och visshet om att du investerar i en kvalitetsprodukt som kommer att hålla i många år framöver.

Pris och Köpvillkor

Priserna för våra tryckimpregnerade trästolpar är beroende på hur många buntar du köper. För att se stafflingspriser och ytterligare information om produkten, besök vår webbplats och gå in på produktsidan.

Observera att trästolparna skickas direkt från vår leverantör med deras val av transportör (oftast DHL). Skickas endast i hela buntar. Kunden måste ha tillgång till lastmaskin eller dylikt för lossning av lastbilen. Väg fram till lossningsplats måste vara körbar med lastbil och släp. Se våra köpvillkor för mer information.

Trästolpe 60 mm för stängsel

En trästolpe med 60 mm diameter passar till flera typer av stängsel där konstruktionen inte kräver en grövre stolpdimension.

Stolparna kan bland annat användas till:

· elstängsel
· fårstängsel och fårhagar
· stängsel för kor och andra nötkreatur
· hästhagar
· nätstängsel

Vilken stolpdimension som behövs avgörs inte enbart av djurslaget. Även stolpens placering, terräng, stängselmaterial och mekanisk belastning behöver vägas in.

Trästolpar 60 mm i längder från 1300 till 2000 mm

LG Produkters sortiment av 60 mm Fyrås-stolpar omfattar fyra längder:

· 60 x 1300 mm
· 60 x 1500 mm
· 60 x 1750 mm
· 60 x 2000 mm

Stolpens totala längd är inte samma sak som höjden ovan mark. En del av stolpen behöver förankras i marken, så längden behöver väljas efter önskad stängselhöjd, monteringsdjup och markförhållanden.

Vad betyder NTR-A på en 60 mm trästolpe?

Stolparna är tryckimpregnerade enligt träskyddsklass NTR-A.

NTR-A är avsett för impregnerat trä som bland annat används i markkontakt eller utsätts för hög fuktbelastning. Det gör träskyddsklassen relevant för stängselstolpar som monteras direkt i marken.

NTR-A beskriver skyddet mot biologisk nedbrytning. Det är inte en hållfasthetsklass, vilket innebär att diameter, längd och stängselkonstruktion fortfarande behöver väljas efter belastningen.

Cylindersvarvade stängselstolpar från Fyrås Trä

Fyrås Trä tillverkar stolparna av senvuxen norrländsk fura.

Stolparna cylindersvarvas så att de blir jämngrova och utan avsmalning. Toppen fasas och nederdelen förses med en fyrkantig spets för förankring i marken.

Efter bearbetningen tryckimpregneras stolparna enligt NTR-A.

Trästolpe 60 mm för elstängsel

60 mm trästolpar kan användas till permanenta elstängsel när dimensionen passar stängslets konstruktion och belastning.

På trästolpar monteras ledarmaterialet med isolatorer som passar den aktuella ledaren. Stolparna kan användas tillsammans med:

· eltråd
· elrep
· elband

Antal ledare och deras höjd behöver anpassas efter djurslag och stängseltyp. För exempelvis får, kor, andra nötkreatur och hästar kan 60 mm-stolpar användas längs stängslet när dimensionen är tillräcklig för konstruktionen.

Trästolpe 60 mm för nätstängsel

Tryckimpregnerade 60 mm-stolpar kan även användas med stängselnät när dimension, stolpavstånd och förankring passar nätets höjd och belastning.

Vid nätstängsel uppstår belastning när nätet sträcks upp. Hörn, ändpunkter och andra belastade delar behöver därför normalt kraftigare stolpar än raka stängselsträckor.

När passar 60 mm och när behövs grövre trästolpe?

60 mm är en av de smalare dimensionerna i sortimentet och passar när belastningen och stängselkonstruktionen medger en smalare stolpe.

60 mm kan vara ett lämpligt val när:

· stolpen används längs en rak stängselsträcka
· belastningen på stolpen är begränsad
· en smalare trästolpe passar konstruktionen
· terräng och markförhållanden är lämpliga
· stolpens längd ger rätt förankring och höjd

En grövre trästolpe bör övervägas när:

· stolpen ska användas i ett hörn eller vid en ändpunkt
· stolpen ska placeras vid en grindöppning
· tråd eller nät utsätter stolpen för hög dragkraft
· ett högt eller tungt nät ska monteras
· markförhållandena kräver kraftigare förankring
· stolpen ska bära en grind eller annan belastning

Det finns inte heller ett generellt stolpavstånd som passar alla stängsel med 60 mm trästolpar. Avståndet behöver anpassas efter stängseltyp, terräng, markförhållanden, ledarmaterial eller nät och konstruktionens belastning.

Beställning, direktleverans och lossning

De aktuella 60 mm-stolparna säljs endast i hela buntar om 126 stolpar. Leveransen sker direkt från leverantören.

Inför leveransen behöver följande vara ordnat:

· lastmaskin eller motsvarande utrustning för lossning
· tillfartsväg som är körbar med lastbil och släp
· lämplig lossningsplats
· tillräckligt utrymme för den beställda bunten

Du som kund behöver ha tillgång till utrustning för lossning. Planera därför mottagningen innan beställningen görs.

Aktuella priser och leveransuppgifter framgår vid respektive produkt.

FAQ - Vanliga frågor om trästolpar 60 mm

Vilka längder finns på trästolpar med 60 mm diameter?

LG Produkter har Fyrås trästolpar med 60 mm diameter i längderna 1300, 1500, 1750 och 2000 mm.

Vad används en 60 mm trästolpe till?

En 60 mm trästolpe kan användas till bland annat elstängsel, fårstängsel, nätstängsel och andra inhägnader där dimensionen passar konstruktionen och belastningen.

Är 60 mm trästolpar NTR-A-impregnerade?

Ja. De aktuella Fyrås-stolparna med 60 mm diameter är tryckimpregnerade enligt NTR-A, som är avsett för bland annat trä i markkontakt och vid hög fuktbelastning.

Är 60 mm-stolparna spetsade?

Ja. Stolparna har en fyrkantig spets för förankring i marken och en fasad topp.

Kan 60 mm trästolpar användas till elstängsel?

Ja. De kan användas till elstängsel när stolpdimensionen passar konstruktionen. Eltråd, elrep eller elband monteras med isolatorer avsedda för trästolpar.

Kan 60 mm trästolpar användas till fårnät?

Ja, när stolpdimension, stolpavstånd och förankring passar nätets höjd och belastning. Vid hörn och ändpunkter behövs normalt kraftigare stolpar.

Kan 60 mm användas som hörnstolpe?

60 mm är en av de smalare dimensionerna i sortimentet. Hörn och ändpunkter utsätts ofta för större belastning och behöver därför normalt grövre stolpar.

Kan jag köpa enstaka 60 mm trästolpar?

Nej. De aktuella stolparna säljs endast i hela buntar.

Relaterade kategorier

· Tryckimpregnerade trästolpar NTR-A - tryckimpregnerade trästolpar för stängsel och hagar i flera diametrar och längder.
· Stängselstolpar - trä-, plast-, metall- och glasfiberstolpar för olika typer av stängsel och elstängsel.
· Stängselnät, fårnät & viltnät - galvaniserade stängselnät för bland annat får, lamm, vilt, hjorthägn och andra permanenta inhägnader.
· Elstängseltråd - elstängseltråd för permanenta och tillfälliga stängsel för bland annat får, nötkreatur och hästar.
· Isolatorer för elstängsel - isolatorer för montering av eltråd, elrep och elband på trästolpar.

Sammanfattning - trästolpe 60 mm NTR-A

Hos LG Produkter AB hittar du tryckimpregnerade trästolpar med 60 mm diameter från Fyrås Trä för stängsel, elstängsel, nätstängsel och hagar.

Stolparna finns i längderna 1300, 1500, 1750 och 2000 mm. De tillverkas av norrländsk fura, cylindersvarvas till jämn diameter, förses med fyrkantig spets och tryckimpregneras enligt NTR-A.

60 mm är en av de smalare stolpdimensionerna i sortimentet och passar där dimensionen är tillräcklig för stängslets konstruktion och belastning. Vid hörn, ändpunkter, grindöppningar och andra mer belastade delar behövs normalt grövre stängselstolpar.

Stolparna säljs i hela buntar om 126 stolpar och levereras direkt från leverantören. Kunden behöver ordna maskinell lossning och framkomlig väg för lastbil med släp.

Klicka här för att läsa mer